Rehabilitacja reumatologiczna stosowana jest wobec osób borykających się ze schorzeniami reumatycznymi: metabolicznymi, zapalnymi, zwyrodnieniowo-wytwórczymi układu kostno-stawowego oraz stanami zapalnymi tkanki łącznej. Rehabilitacja w takich przypadkach jest procesem o podłożu medyczno-społecznym, którego działania skierowane są na redukcje dolegliwości bólowych, poprawę zdolności lokomocji i samoobsługi, a także zwiększenie wydolności oddechowej i krążeniowej.
Istotnym celem rehabilitacji reumatologicznej jest zapewnienie osobom chorym godnego życia w oparciu o poczucie użyteczności społecznej oraz zawodowej, przywrócenie sprawności fizycznej i psychicznej w możliwie największym zakresie.
Szybkie rozpoczęcie leczenia i rehabilitacji jest ważne w przypadku chorób reumatycznych, które mogą prowadzić do nieodwracalnych zmian, a nawet do niepełnosprawności. Nie należy ignorować objawów chorób reumatycznych, gdyż nieleczone mogą w dużym stopniu ograniczyć naszą sprawność. Tymczasem przy zastosowaniu kinezyterapii, połączonej z metodami fizykoterapeutycznymi, możliwe jest osiągnięcie dobrych efektów dla zachowania prawidłowej ruchomości stawów.
Rehabilitacja reumatologiczna składa się z farmakoterapii, terapii ruchem, fizykoterapii, zaopatrzenia w wyroby wspomagające funkcjonowanie, ćwiczeń grupowych i działań na rzecz integracji społecznej.
Podstawową metodą rehabilitacyjną w leczeniu chorób o podłożu reumatycznym jest kinezyterapia, gdyż zachowanie ruchomości stawu i dobrej kondycji ogólnej poprawia stan chorego stawu. W procesie leczenia chorób reumatycznych ważna jest ciągłość i kompleksowość rehabilitacji, aby utrzymać jak najlepszą sprawność stawu pomimo choroby.