Placówki świadczą usługi komercyjne oraz w ramach
Konsultacja ortopedyczna Szczecinek
Kiedy warto zgłosić się na konsultacje ortopedyczne?

Wskazania do wizyty u ortopedy są bardzo różne. Z jednej strony to urazy i kontuzje układu ruchu, z drugiej uciążliwe dolegliwości, jak ból kręgosłupa, drętwienie kończyn, ograniczenie ruchomości stawów, obrzęki stawowe, sztywnienie mięśni. Warto skonsultować się z ortopedą również wtedy, gdy doświadcza się trzaskania, chrupania, strzelania w stawach. Wizytę należy odbyć jak najszybciej, jeśli niepokojące objawy występują od dłuższego czasu lub gdy mają charakter nasilający się.

Jak przebiega pierwsza wizyta?

Do wizyty u ortopedy najczęściej skłania ból – w większości przypadków to właśnie on sygnalizuje, że z ciałem dzieje się coś niedobrego. Zdecydowanie najprostsze do zdiagnozowania są urazy – do ich rozpoznania wystarczy zazwyczaj już wywiad lekarski, badanie palpacyjne oraz proste badanie obrazowe – RTG w przypadku tkanek twardych oraz USG w przypadku tkanek miękkich. Jeśli mamy do czynienia z chorobą układu ruchu, konieczna bywa bardziej szczegółowa diagnostyka. Ortopeda może więc zlecić tomografię komputerową, rezonans magnetyczny czy artrografię.

W zależności od postawionej diagnozy, leczenie może objąć farmakologię, skierowanie pacjenta na fizjoterapię, metody zachowawcze, np. unieruchomienie kończyny w ortezie, niekiedy konieczne bywają zabiegi chirurgiczne. Po zakończeniu leczenia pacjent z reguły przejść musi również rehabilitację.

Na pierwszą wizytę u ortopedy nie musisz się specjalnie przygotowywać. Przynieś aktualną dokumentację medyczną, w tym badania obrazowe i laboratoryjne, o ile wcześniej zostały zlecone. Pomocna może okazać się lista przyjmowanych na stałe leków. Na wizytę ortopedyczną załóż wygodne, niekrępujące ruchów ubranie.

Czemu służą konsultacje ortopedyczne?

Ortopeda zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem nieprawidłowości ze strony układu szkieletowego (bez kości czaszki) oraz w obrębie więzadeł, stawów, mięśni, ścięgien i innych elementów układu ruchu. Skupia się także na działaniach związanych z minimalizowaniem skutków niepełnosprawności, czyli np. na doborze odpowiedniego sprzętu rehabilitacyjnego, a w przypadku amputacji kończyn – dopasowaniu protezy.

W ramach konsultacji ortopedycznej możliwe jest m.in.:

  • opatrywanie urazów narządów ruchu, powikłań pourazowych, szacowanie czasu rekonwalescencji zajętych patologią tkanek,
  • badanie funkcjonalne FMS,
  • dobranie zaopatrzenia ortopedycznego,
  • USG stawów biodrowych,
  • leczenie koncentratem autologicznego osocza bogatopłytkowego,
  • wystawienie skierowania na zabiegi chirurgiczne (m.in. operacja stopy, kończyny dolnej i górnej, miednicy i biodra oraz barku), a także zabiegi wstawienia endoprotezy stawów biodrowych i kolanowych,
  • udzielenie zaleceń,
  • przepisanie recepty,
  • wydawanie skierowań do innych specjalistów, np. neurologa czy rehabilitanta,
  • zlecanie zabiegów fizykoterapeutycznych, takich jak m.in. kinesiotaping, kinezyterapia, pole magnetyczne, ultradźwięki czy elektroterapia.