Placówki świadczą usługi komercyjne oraz w ramach
Konsultacja neurologiczna Szczecinek
Kiedy warto zgłosić się na konsultacje neurologiczne?

Istnieje wiele objawów ze strony układu nerwowego, które powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza. Mnóstwo chorób można szybko wyleczyć, jeżeli w porę zareagujemy. Konsultacja neurologiczna jest kluczowym elementem diagnozowania przyczyny zaburzeń.

Jeżeli obserwujesz u siebie zawroty i wzmożone bóle głowy lub zaburzenia równowagi to może to być sygnał ostrzegawczy, który powinien skierować Cię na wizytę u neurologa. Problemy neurologiczne mogą również objawiać się zaburzeniami snu i problemami z koncentracją i pamięcią.

W ostatnim czasie również osoby, które przeszły COVID-19 doświadczają zaburzeń o podłożu neurologicznym i są kierowane na specjalistyczne konsultacje. Częstym powikłaniem po przejściu zakażenia wirusem SARS-Cov-2 jest tak zwana mgła mózgowa, której towarzyszy zespół chronicznego zmęczenia.

Jak przebiega pierwsza wizyta?

Podstawą badania neurologicznego oraz stawiania diagnozy jest szczegółowy wywiad lekarski. Pierwsza konsultacja zazwyczaj polega na przedstawieniu lekarzowi niepokojących objawów i dolegliwości. Podczas wizyty lekarz poprosi również o udostępnienie wyników badań. Im więcej szczegółów zostanie przekazanych, tym prędzej neurolog będzie w stanie zdiagnozować problem i wdrożyć leczenie.

Podstawowe badanie układu nerwowego jest również elementem procesu dochodzenia do diagnozy. Neurolog ocenia ogólny stan organizmu i sprawdza odruchy fizjologiczne. Badanie jest bezbolesne i pomaga lekarzowi uzupełnić informacje na temat stanu pacjenta, potrzebne do prowadzenia dalszego postępowania.

W przypadku, kiedy zebrany wywiad nie jest wystarczający, neurolog może zlecić wykonanie dodatkowych badań, np. rezonans magnetyczny, który polega na obrazowaniu narządów i tkanek ciała, tomografia komputerowa, która wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie do stworzenia trójwymiarowego obrazu danego obszaru ciała, badanie RTG, badanie płynu mózgowo-rdzeniowego.

Czemu służą konsultacje neurologiczne?

Neurologia jest dziedziną medycyny, która obejmuje diagnostykę, leczenie i profilaktykę chorób układu nerwowego. Sprawnie funkcjonujący układ nerwowy steruje działaniem całego organizmu, odbiera bodźce i je przetwarza. Dlatego należy podjąć szybkie działania, jeżeli zauważymy niepokojące objawy i udać się na konsultację neurologiczną.

Problemy neurologiczne są często wynikiem poważnej choroby, dlatego tak ważne jest trafienie na konsultację neurologiczną po pojawieniu się niepokojących objawów. Zdarza się, że pewne zaburzenia są skutkiem niedoboru witamin, przebytej infekcji czy zatrucia, ale w grupie chorób neurologicznych znajdują się też choroby zagrażające życiu.

Pod opieką neurologa znajdują się osoby cierpiące na padaczkę lub takie, które przeszły udar mózgu. W związku z zazębianiem się pewnych obszarów neurologii i psychiatrii na konsultacje trafiają również pacjenci z nerwicą, napadami agresji czy halucynacjami.

Do listy chorób leczonych przez neurologów zaliczają się również: zwyrodnienia kręgosłupa, migrenowe bóle głowy, choroba Alzheimera, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona i wiele innych.

Szybkie działania polegające na zebraniu szczegółowego wywiadu medycznego oraz wykonaniu potrzebnych badań mogą w porę uchronić przed długotrwałym leczeniem lub nawet śmiercią. W przypadku niektórych chorób, takich jak zwyrodnienia kręgosłupa lub migreny, bycie pod opieką neurologa może w znacznym stopniu poprawić komfort życia.