Laseroterapia opiera się na dobroczynnym wpływie energii świetlnej skierowanej punktowo do głębszych partii tkanek. Laser przyspiesza gojenia ran na skórze oraz uszkodzeń kości i stawów. Światło lasera jest również skuteczne przy bólach związanych z porażeniem nerwu twarzowego.
Ze względu na specyfikę urządzeń, dolegliwości bólowe po terapii ustępują znacznie szybciej, często już po pierwszym zabiegu. Zabiegi wykonywane laserem są krótkie i dają długotrwałe rezultaty. W połączeniu z pozostałymi elementami terapii, zabiegi gwarantują wzmocnienie efektu terapeutycznego.
Terapia laserem najczęściej wykorzystywana jest w redukcji bólu, wszelkiego rodzaju obrzęków oraz przeciwzapalnie – m.in. przy skręceniach, naderwaniach, chorobie zwyrodnieniowej stawów, kręgosłupa, rwie kulszowej.
Przed rozpoczęciem zabiegu laseroterapii pacjent zakłada specjalne okulary ochronne. Nie można ich zdejmować aż do zakończenia sesji. Podczas zabiegu fizjoterapeuta kilkakrotnie kieruje wiązkę lasera w leczone, odsłonięte miejsce na ciele. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i bezpieczny. Nie powoduje także żadnego dyskomfortu.
Czas trwania biostymulacji laserowej jest uzależniony od leczonej okolicy. Zwykle zabieg trwa od 5 do 10 minut.