Elektroterapia to stymulacja i leczenie schorzeń za pomocą prądów leczniczych stałych i zmiennych o różnej częstotliwości. Podstawowym celem terapii jest lokalne zmniejszenie bólu i stanu zapalnego oraz poprawa ukrwienia stymulowanej tkanki. Metoda jest również stosowana w terapii leczenia obrzęków oraz wysięków śródstawowych.
Zabiegi elektroterapii przynosząc ulgę w dolegliwościach bólowych oraz stanach zapalnych. Działanie prądu sprawia, że substancje lecznicze lepiej się wchłaniają, dając dobre efekty terapii. Zabiegi stanowią doskonałe uzupełnienie terapii opartych na pracy z innymi urządzeniami.
Prądy stosowane w terapii:
Zabieg elektroterapii polega na założeniu w odpowiednich miejscach na ciele pacjenta, specjalnych elektrod, przez które przepływa prąd. Pod elektrodami początkowo następuje zwężenie naczyń krwionośnych, a następnie ich gwałtowne rozszerzenie. Najpierw prąd dociera do naczyń płytko w skórze, a następnie obejmuje tkanki położone głębiej. W celu lepszego przewodzenia prądu, elektrody umieszcza się na specjalnie nasączonych podkładach. Podczas zabiegu pacjent powinien siedzieć bądź leżeć nieruchomo, aby nie doprowadzić do przesunięcia się elektrod.
Zabiegi tego rodzaju działają przede wszystkim przeciwbólowo. Dochodzi przy tym również do zmniejszenia napięcia mięśni, przyśpieszenia regeneracji tkanek, a także lepszego wchłaniania się obrzęków.