Konsultację fizjoterapeutyczną warto w szczególności przeprowadzić w tych przypadkach, kiedy dolegliwości bólowe stają się częste, bez jednoznacznej przyczyny. Kompleksowe badanie kręgosłupa pozwoli wykryć dysfunkcje zlokalizowane również poza obszarami bólowymi, a będącymi przyczynami dolegliwości.
Konsultacja fizjoterapeutyczna wskazana jest również w przypadku dzieci. Pozwala ona wykryć wady postawy.
Wreszcie, fizjoterapia może ci służyć na co dzień – nie uprawiaj modnych sportów bez konsultacji z rehabilitantem, zmniejsz ryzyko urazów i powikłań w przyszłości dbając o rehabilitację profilaktycznie. Nie czekaj z wizytą u fizjoterapeuty aż ból będzie nie do zniesienia. Wtedy zmiany zwyrodnieniowe zaczną utrudniać najprostsze czynności.
Konsultacja fizjoterapeutyczna rozpoczyna się od wywiadu na temat objawów, historii choroby, schorzeń współistniejących, przyjmowanych leków itp. Następnie przeprowadzane są badania diagnostyczne np. ocena zakresu ruchu w stawach, test siły mięśni. Gdy pacjent wykonał już jakieś badania i przyniósł je na wizytę, wtedy wyniki badań omawiane są z pacjentem.
Po zebraniu wszystkich istotnych informacji, fizjoterapeuta stawia diagnozę, wyjaśnia pacjentowi przyczyny i skutki choroby, a także prezentuje najbardziej efektywne sposoby leczenia oraz terapii. W ramach konsultacji mogą znaleźć się zabiegi z zakresu kinezyterapii, fizykoterapii, masażu i/lub treningu funkcjonalnego.
Ważną częścią konsultacji jest również edukacja – np. zestaw ćwiczeń do samodzielnego wykonywania w domu oraz instruktaż.
Celem konsultacji fizjoterapeutycznych jest zdiagnozowanie problemu zdrowotnego, czyli weryfikację przyczyn dolegliwości bólowych bądź poznanie stanu swojego układu mięśniowo – szkieletowego, by takim dolegliwościom zapobiegać oraz opracowanie programu rehabilitacji dostosowanego indywidualnie do pacjenta.
Pacjent w czasie konsultacji fizjoterapeutycznej zyskuje szeroką wiedzę o swoim problemie oraz praktyczne wskazówki dotyczące dalszego postępowania: